pozvánka na Malou včelařskou akademii

Datum: 
Sobota, 9 Duben, 2016 - 18:00

Přihlaste se do 9. dubna u lektora př. Tomšíčka (737 003 006, tomsicek@lit.cz)
Vážení přátelé včel!
Nejdříve mi dovolte, abych vás opětovně přivítal ve společenství zvláštních lidí - brtníků. Dnes nám říkají včelaři, s některými se znáte a s některými i žijete. Někteří byli vašimi předky nebo blízkými přáteli; pokud nikoliv, tedy vítejte. Srdečně vítejte!
Brtníci byli vždy lidmi odvážnými, statečnými a zkoumavými – bez těchto předpokladů by se nejen neodvážili do hlubin tehdejších hvozdů pro své poklady, ale nestali by se ani lidmi, kterých si okolní společnost vždy cenila.
Včelař si i dnes bez pralesa, divokých včel a ještě divočejších zvířat mnohokrát natluče, chtíc nechtíc. Protože si ti zkušenější z našeho spolku váží nejen svého, ale i vašeho času, námahy i peněz, rozhodli se vám, budete-li chtít, pomoci.
Jsme dnes všichni obecně zavaleni informacemi, ale neumíme je všechny a podle potřeby zpracovat. Proto ti starší brtníci přecedili své zkušenosti, znalosti, nápady a pády a v několika málo hodinách vašeho času vám je chtějí předat. Za radost ze vzdělaných pokračovatelů jim to stojí, víc nežádají – jen váš čas.
Malá včelařská akademie (MVA)…
… je ten krátký příběh, ve kterém se dozvíte různé drobnosti a podrobnosti, které vám ušetří čas a námahu a rozšíří nejen vaše úspěchy, ale i váš úsměv na tváři.
Zde jsou základní vyučované body – budete z nich nemilosrdnou zkušební komisí zkoušeni milosrdně a po zvážení vašich výsledků v indexu budete přijati do Cechu brtníků letos na podzim při Dni medu v Litomyšli. Index obdržíte po přihlášení do MVA letos v dubnu…..a glejt brtníka v listopadu.
1.) Včelí a včelařský rok –základní pravidla pro praxi.
2.) Včela, její druhy ve světě, stavba těla, druhy včely medonosné a zajímavosti jak od včelstev, tak včel – samotářek. Včelařova odpovědnost vůči včelám a společnosti.
3.) Význam včely medonosné, její potrava a její produkty pro člověka, způsob dorozumívání ve včelstvu, chování včely na česně, včelí tanec, matka a feromony.
4.) Obranné strategie včely medonosné – proti nemocem, agresivita. Nemoci včel, jejich léčení a prevence. Druhy úlů, rámečků, způsoby krmení a druhy krmiva pro včely.
5.) Plemenitba a rozmnožování včel - oddělky, matečníky, technika a výživa,….
Vše doplněno praxí u včelstev, prací s mikroskopem a návštěvami několika včelařských provozů včetně včelařství ZD Dolní Újezd a podobné …..výroba svíček, medoviny, propolisu.
Navrhovaná témata jsou základními kameny včelařova života se včelami; pokud jim porozumí, porozumí i sobě. Zlatavý med ve sklenici je jen závěrečnou jahůdkou na dortu, to ví každý brtník. Někdo slyší v bzukotu včel v třešních cinkat peníze, jiný právě slyší odpověď na jednu z nejtěžších otázek pro člověka – kdo jsem?
Tedy vítejte u nás a věnujte si pár hodin času pro radost. Přihlaste se do 9. dubna u lektora př. Tomšíčka (737 003 006, tomsicek@lit.cz) - domluvíte se na první schůzce a místě.
Ať se daří! Za litomyšlské brtníky váš Jiří Brokeš
23. 3. 2016