medvědi, myši, ptáci, ...

V Čechách medvědi včelám neškodí vůbec. Na východní část Moravy sem-tam zavítá medvěd ze Slovenska, kde působí škody značné...
Pro včelaře není největší škodou ztráta medu, ale zničené včelstvo a úl. Medvědi se navíc na včelnice vracejí - vědí, že za pár žihadel zde najdou sladkou odměnu...
fotografie - mraveniste pod vikem ulu
Mravenci pod víkem úlu... Myši a rejsci způsobují škody v zimním období. Pokud včelař nezúží česno, mohou se dostat do úlu. Včely jsou v chomáči a nevyženou je proto ven. Rejsci, narozdíl od myší, nerozkousávají plásty - živí se jen uhynulými včelami.
Kromě znečištění úlu a ztráty části zásob způsobuje největší škody včelám neustálé vyrušování - může způsobit až úhyn včelstva.

Hmyz je potravou mnoha druhů ptáků. Zejména v zimě někteří strakapoudi, datli či sýkorky přijdou na to, že v úlu je této potravy zásoba. Začnou klovat do stěny v blízkosti česna či očka - některá ze včel se dříve či později půjde podívat, co se děje. Postupně tak může dojít k "vyzobání" značného množství včel. Ostatní bydou neustálým vyrušováním značně oslabené.
Při silném napadení je nutné chránit úly sítěmi. Také se osvědčují různá "plašítka" rozmístěná kolem úlu.